RT9167A-33GB
DigiKey Part Number
1028-RT9167A-33GBTR-ND - Tape & Reel (TR)
1028-RT9167A-33GBCT-ND - Cut Tape (CT)
1028-RT9167A-33GBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9167A-33GB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA SOT23-5
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RT9167A-33GB Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
150 µA
PSRR
58dB (100Hz)
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
7V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage Dropout (Max)
0.75V @ 500mA