RT9166A-12GXL
DigiKey Part Number
1028-RT9166A-12GXLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9166A-12GXL
Description
IC REG LINEAR 1.2V 600MA SOT89-3
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 600mA SOT-89-3
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
300 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
55dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-243AA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.58V @ 600mA (Typ)