RT9073-12GB
DigiKey Part Number
RT9073-12GBTR-ND - Tape & Reel (TR)
RT9073-12GBCT-ND - Cut Tape (CT)
RT9073-12GBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9073-12GB
Description
IC REG LINEAR 1.2V 250MA SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-5
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
3 µA
PSRR
75dB (1kHz)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 250mA