RV1S9207ACCSP-10YV#KC0
DigiKey Part Number
559-RV1S9207ACCSP-10YV#KC0TR-ND - Tape & Reel (TR)
559-RV1S9207ACCSP-10YV#KC0CT-ND - Cut Tape (CT)
559-RV1S9207ACCSP-10YV#KC0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RV1S9207ACCSP-10YV#KC0
Description
OPTOISO 5KV 1CH GATE DVR 5LSSO
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
600mA Gate Driver Optical Coupling 5000Vrms 1 Channel 5-LSSO
Category
Current - Output High, Low
400mA, 400mA
Mfr
Current - Peak Output
600mA
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
1.56V
Part Status
Active
Current - DC Forward (If) (Max)
20 mA
Technology
Optical Coupling
Voltage - Output Supply
10V ~ 30V
Number of Channels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Isolation
5000Vrms
Mounting Type
Surface Mount
Common Mode Transient Immunity (Min)
50kV/µs