RJK1001DPP-A0#T2
DigiKey Part Number
559-RJK1001DPP-A0#T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RJK1001DPP-A0#T2
Description
MOSFET N-CH 100V 80A TO220FPA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 80A (Ta) 30W (Ta) Through Hole TO-220ABA
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
147 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
10000 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
30W (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220ABA
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
5.5mOhm @ 40A, 10V