DA16200MOD-AAC4WA32 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DA16200MOD-AAC4WA32 |
Description | RF TXRX MODULE WIFI CHIP SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | WiFi 802.11b/g/n Transceiver Module Chip Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DA16200MOD-AAC4WA32 Models |
Category | Serial Interfaces GPIO, I2C, I2S, PWM, SDIO, SPI, UART |
Mfr | Antenna Type Chip |
Series | Utilized IC / Part DA16200 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Memory Size 256kB ROM, 512kB SRAM |
Part Status Active | Voltage - Supply 2.1V ~ 3.6V |
DigiKey Programmable Not Verified | Current - Receiving 28.1mA ~ 37.4mA |
RF Family/Standard WiFi | Current - Transmitting 200mA ~ 280mA |
Protocol | Mounting Type Surface Mount |
Modulation CCK, DSSS, OFDM | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |