AT25SF161B-MHD-T
DigiKey Part Number
1695-AT25SF161B-MHD-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
1695-AT25SF161B-MHD-TCT-ND - Cut Tape (CT)
1695-AT25SF161B-MHD-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT25SF161B-MHD-T
Description
IC FLASH 16MBIT SPI/QUAD 8UDFN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
FLASH - NOR Memory IC 16Mbit SPI - Quad I/O 108 MHz 6 ns 8-UDFN (5x6)
Category
Memory Interface
SPI - Quad I/O
Mfr
Clock Frequency
108 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Write Cycle Time - Word, Page
5µs, 5ms
Part Status
Active
Access Time
6 ns
DigiKey Programmable
Not Verified
Voltage - Supply
2.5V ~ 3.6V
Memory Type
Non-Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TC)