RP30-123.3SE
DigiKey Part Number
RP30-123.3SE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP30-123.3SE
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 6A 9V - 18V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RP30-123.3SE Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
85%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
8-DIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
6A