REDIN960-24/3AC | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 945-3144-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | REDIN960-24/3AC |
Description | AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 960W |
Customer Reference | |
Detailed Description | AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 40A |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | REDIN960-24/3AC Models |
Category | Power (Watts) 960W |
Manufacturer Recom Power | Voltage - Isolation 4.242 kV |
Series | Applications Hazardous Locations, ITE (Commercial) |
Packaging Box | Efficiency 88.5% |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -25°C ~ 55°C |
Input Type AC | Features Adjustable Output |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 7.48" L x 5.47" W x 5.12" H (190.0mm x 139.0mm x 130.0mm) |
AC Voltage - Input 320 ~ 575 VAC (3 Phase), 360 ~ 575 VAC (2 Phase) | Approval Agency CE, cULus, cURus |
Voltage - Output 1 24V | Minimum Load Required No |
Current - Output (Max) 40A |