REDIN240-48
DigiKey Part Number
945-3006-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REDIN240-48
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 240W
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 5A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REDIN240-48 Models
Category
Current - Output (Max)
5A
Manufacturer
Recom Power
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Efficiency
93.7%
Input Type
AC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.50" L x 1.81" W x 4.88" H (114.3mm x 46.0mm x 124.4mm)
Voltage - Output 1
48V