REC30-2415D | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 945-2594-5-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | REC30-2415D |
Description | DC DC CONVERTER +/-15V 30W |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 1A, 1A 18V - 36V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | REC30-2415D Models |
Category | Power (Watts) 30 W |
Mfr | Voltage - Isolation 1.6 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Tube | Features Remote On/Off, OVP, SCP, UVLO |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Type Isolated Module | Efficiency 89% |
Number of Outputs 2 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Min) 18V | Package / Case 8-DIP Module, 7 Leads |
Voltage - Input (Max) 36V | Size / Dimension 2.00" L x 1.60" W x 0.40" H (50.8mm x 40.6mm x 10.2mm) |
Voltage - Output 1 | Control Features Enable, Active High |
Voltage - Output 2 -15V | Base Product Number |
Current - Output (Max) 1A, 1A |