REC20-2412D | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 945-2600-5-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | REC20-2412D |
Description | DC DC CONVERTER +/-12V 20W |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 835mA, 835mA 18V - 36V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | REC20-2412D Models |
Category | Power (Watts) 20 W |
Mfr | Voltage - Isolation 1.6 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Tube | Features Remote On/Off, OVP, SCP, UVLO |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -40°C ~ 100°C |
Type Isolated Module | Efficiency 89.5% |
Number of Outputs 2 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Min) 18V | Package / Case 6-DIP Module |
Voltage - Input (Max) 36V | Size / Dimension 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) |
Voltage - Output 1 | Control Features Enable, Active High |
Voltage - Output 2 -12V | Base Product Number |
Current - Output (Max) 835mA, 835mA |