RACD06-350 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 945-1415-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RACD06-350 |
Description | LED DRIVER CC AC/DC 3-24V 350MA |
Customer Reference | |
Detailed Description | 350mA 3 ~ 24V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RACD06-350 Models |
Category | Current - Output (Max) 350mA |
Manufacturer Recom Power | Power (Watts) 6 W |
Series | Voltage - Isolation 3 kV |
Packaging Box | Features OCP, OTP, OVP, SCP |
Part Status Not For New Designs | Ratings IP20 |
DigiKey Programmable Not Verified | Operating Temperature -20°C ~ 65°C |
Type Constant Current | Efficiency 65% |
Topology AC DC Converter | Termination Style Screw Terminal |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 2.68" L x 1.38" W x 0.79" H (68.0mm x 35.0mm x 20.0mm) |
Voltage - Input (Min) 90VAC | Approval Agency CE, cULus |
Voltage - Input (Max) 264VAC | Mounting Type Chassis Mount |
Voltage - Output 3 ~ 24V | Weight 0.075 lb (34.02 g) |