R-78E3.3-1.0
DigiKey Part Number
945-2409-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78E3.3-1.0
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 3.3V 1A 7V - 28V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R-78E3.3-1.0 Models
Category
Current - Output (Max)
1A
Mfr
Power (Watts)
3 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Linear Regulator Replacement
Efficiency
91%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
7V
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Max)
28V
Size / Dimension
0.46" L x 0.33" W x 0.41" H (11.6mm x 8.5mm x 10.4mm)