OXL4516MK-D3-5-100.000-3.3
DigiKey Part Number
2151-OXL4516MK-D3-5-100.000-3.3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OXL4516MK-D3-5-100.000-3.3
Description
XTL OSC OCXO 100.000MHZ 3.3V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 MHz OCXO CMOS Oscillator 3.3V 8-DIP, 5 Leads
Category
Output
CMOS
Mfr
Voltage - Supply
3.3V
Series
Frequency Stability
±50ppb
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Base Resonator
Package / Case
8-DIP, 5 Leads
Type
Size / Dimension
0.602" L x 0.602" W (15.30mm x 15.30mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)