PG0426.221NLT
DigiKey Part Number
553-PG0426.221NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PG0426.221NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PG0426.221NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG0426.221NLT
Description
FIXED IND 220NH 26A 2.2 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 nH Shielded Wirewound Inductor 26 A 2.2mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PG0426.221NLT Models
Category
Current - Saturation (Isat)
40A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
2.2mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.295" L x 0.276" W (7.50mm x 7.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)