PG0087.683NL
DigiKey Part Number
553-3092-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG0087.683NL
Description
FIXED IND 68UH 430MA 710 MOHM
Detailed Description
68 µH Shielded Inductor 430 mA 710mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PG0087.683NL Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
710mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
13MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.244" L x 0.244" W (6.20mm x 6.20mm)
Current - Saturation (Isat)
430mA
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)