PG0083.332NL
DigiKey Part Number
553-3651-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PG0083.332NL
Description
FIXED IND 3.3UH 5.8A 27.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Unshielded Wirewound Inductor 5.8 A 27.5mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
9.5A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
27.5mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 95°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±25%
Size / Dimension
0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)