P1166.473NLT
DigiKey Part Number
553-P1166.473NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-P1166.473NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-P1166.473NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P1166.473NLT
Description
FIXED IND 47UH 830MA 260 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Wirewound Inductor 830 mA 260mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
P1166.473NLT Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
260mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
12MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.138" (3.51mm)
Current - Saturation (Isat)
830mA