P0751.683NL
DigiKey Part Number
553-2839-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P0751.683NL
Description
FIXED IND 68UH 1.4A 240 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Unshielded Wirewound Inductor 1.4 A 240mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
1.4A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
240mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.215" (5.46mm)