BPSA00131358680M00
DigiKey Part Number
553-BPSA00131358680M00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPSA00131358680M00
Description
FIXED IND 68UH 2.2A 99.8 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Inductor 2.2 A 99.8mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
99.8mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
7MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Current - Saturation (Isat)
1.3A