BPCF001313756R8T00
DigiKey Part Number
553-BPCF001313756R8T00TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BPCF001313756R8T00
Description
FIXED IND 6.8UH 5.9A 13.1 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µH Shielded Inductor 5.9 A 13.1mOhm Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
7.2A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
13.1mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.309" (7.85mm)