AT-1620-TWT-12V-R
DigiKey Part Number
668-1379-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT-1620-TWT-12V-R
Description
BUZZER MAGNETIC 12V 16MM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Electromechanical/Magnetic 12 V 40mA 2.048kHz 85dB @ 12V, 10cm Through Hole PC Pins
EDA/CAD Models
AT-1620-TWT-12V-R Models
Category
Operating Mode
Single Tone
Manufacturer
PUI Audio, Inc.
Sound Pressure Level (SPL)
85dB @ 12V, 10cm
Series
Current - Supply
40mA
Packaging
Tray
Port Location
Top
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Ratings
Washable
Input Type
Peak-Peak Signal
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
12 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
9 ~ 15V
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Frequency
2.048kHz
Height - Seated (Max)
0.559" (14.20mm)