AS01508MS-SP15-WP-R is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
PUI Audio, Inc.
In Stock: 200
Datasheet
8 Ohms Receiver Speaker 700 mW 500 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
AS01508MS-SP15-WP-R Back
PUI Audio Mobile Series Speakers and Receivers | Digi-Key Daily
AS01508MS-SP15-WP-R
DigiKey Part Number
668-1615-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AS01508MS-SP15-WP-R
Description
SPEAKER 8OHM 700MW TOP PORT 91DB
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AS01508MS-SP15-WP-R Models
Power - Rated
700 mW
Series
Power - Max
1 W
Part Status
Discontinued at DigiKey
Frequency Range
500 Hz ~ 20 kHz
Termination
Solder Pads
Frequency - Self Resonant
500Hz
Size / Dimension
0.591" L x 0.433" W (15.00mm x 11.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)