PYA10T050200
DigiKey Part Number
993-PYA10T050200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PYA10T050200
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10 W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 10 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
Level VI
Region Utilized
International
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Form
Wall Mount (Class II)
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Input Connector
Multi-Blade (Sold Separately)
Voltage - Output
5V
Size / Dimension
2.32" L x 1.61" W x 1.29" H (59.0mm x 40.9mm x 32.7mm)
Current - Output (Max)
2A
Approval Agency
CE, cULus, UKCA
Power (Watts)
10 W