PSC15A-060-R
DigiKey Part Number
993-PSC15A-060-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSC15A-060-R
Description
AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.9V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.9V 15 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.81" L x 1.97" W x 1.23" H (71.5mm x 50.0mm x 31.2mm)
Voltage - Output
5.9V
Approval Agency
cULus
Current - Output (Max)
2.5A
Weight
0.32 lb (145.15 g)
Power (Watts)
15 W