PSAC12A-150-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 102
Datasheet
Image for PSAC12A-150-R is not available
PSAC12A-150-R
DigiKey Part Number
993-PSAC12A-150-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSAC12A-150-R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 15V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.81" L x 1.97" W x 1.23" H (71.5mm x 50.0mm x 31.2mm)
Voltage - Output
15V
Approval Agency
CB, cULus
Current - Output (Max)
800mA
Weight
0.27 lb (122.47 g)
Power (Watts)
12 W