POE80U-560(G)
DigiKey Part Number
993-1096-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
POE80U-560(G)
Description
POE INJECTOR 80W 56V DESKTOP
Customer Reference
Detailed Description
56V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Midspan Injector 10/100/1000 Mbps Data Rate
Category
Data Rate
10/100/1000 Mbps
Manufacturer
Phihong USA
Features
OCP, OVP, SCP
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 55°C
Part Status
Obsolete
Efficiency
75%
Type
Midspan Injector
Mounting Type
Desktop
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
8.00" L x 5.20" W x 2.49" H (203.4mm x 132.0mm x 63.2mm)
Number of Ports
1
Approval Agency
CCC, CE, C-Tick, cULus, IRAM, K-Mark, SAA
Voltage - Output
56V
Note
AC Power Cord Sold Separately
Current - Output
720 mA
Input Connector
IEC 320-C14
Power (Watts) - Per Port
80W