AQ18A-59CFC-H
DigiKey Part Number
993-AQ18A-59CFC-H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQ18A-59CFC-H
Description
WALL MOUNT - US - USB POWER DELI
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V, 9V, 12V, 15V 18 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Current - Output (Max)
3A, 2A, 1.5A, 1.2A
Manufacturer
Phihong USA
Power (Watts)
18 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
USB C Receptacle
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Approval Agency
CSA, cUL, cULus, FCC
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output
5V, 9V, 12V, 15V