AQ15A-050AW
DigiKey Part Number
993-1377-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQ15A-050AW
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 15 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
Power (Watts)
15 W
Manufacturer
Phihong USA
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
USB C Receptacle
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.05" L x 1.57" W x 0.92" H (52.0mm x 40.0mm x 23.3mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE, cULus
Voltage - Output
5V
Base Product Number
Current - Output (Max)
3A