WTS10-12/21/105
DigiKey Part Number
2046-WTS10-12/21/105-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WTS10-12/21/105
Description
PHOTOELECTRIC (AUTOMATION)
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diffuse Optical Sensor 0.079" ~ 0.472" (2mm ~ 12mm) NPN - NO-Light-ON
Category
Response Time
5ms
Manufacturer
Pepperl+Fuchs, Inc.
Output Configuration
NPN - NO-Light-ON
Packaging
Box
Light Source
Red (640nm)
Part Status
Active
Connection Method
Connector, M12
Sensing Method
Diffuse
Ingress Protection
IP67
Sensing Distance
0.079" ~ 0.472" (2mm ~ 12mm)
Adjustment Type
Fixed
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Operating Temperature
0°C ~ 50°C