TH994-288-192-0.5
DigiKey Part Number
3962-TH994-288-192-0.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TH994-288-192-0.5
Description
THERM PAD 288MMX192MM GRAY
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Gray 288.00mm x 192.00mm Rectangular Tacky - Both Sides
Category
Thickness
0.0197" (0.500mm)
Manufacturer
Penchem Technologies Sdn Bhd
Material
Silicone
Series
Adhesive
Tacky - Both Sides
Packaging
Sheet
Color
Gray
Part Status
Active
Thermal Conductivity
6.0W/m-K
Usage
Thermally Conductive
Shelf Life
36 Months
Type
Gap Fillers, Thermal Pads, Thermally Conductive Tapes and Heat Spreaders
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Shape
Rectangular
Storage/Refrigeration Temperature
Room Temperature
Outline
288.00mm x 192.00mm