050R5-51B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
GCT
In Stock: 385
Datasheet
5 Position FFC, FPC Cable 0.020" (0.50mm) 2.000" (50.80mm)
050R5-51B
DigiKey Part Number
HFF-05U-02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
050R5-51B
Description
CABLE FFC/FPC 5POS 0.5MM 2"
Detailed Description
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Length
2.000" (50.80mm)
Length - Exposed Ends
0.140" (3.56mm)
Number of Conductors
5
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
In-Stock: 0
Check Lead Time
Request Stock Notification
Alternate Length
CABLE FFC/FPC 5POS 0.5MM 3"
In-Stock: 601
CABLE FFC/FPC 5POS 0.5MM 4"
In-Stock: 153
CABLE FFC/FPC 5POS 0.5MM 5"
In-Stock: 347
CABLE FFC/FPC 5POS 0.5MM 5.98"