050R40-102B
DigiKey Part Number
HFF-40U-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
050R40-102B
Description
CABLE FFC/FPC 40POS 0.5MM 4"
Detailed Description
40 Position FFC, FPC Cable 0.020" (0.50mm) 4.000" (101.60mm)
Category
Pitch
0.020" (0.50mm)
Manufacturer
Parlex USA LLC
Length
4.000" (101.60mm)
Packaging
Bulk
Length - Exposed Ends
0.140" (3.56mm)
Part Status
Active
Termination Style
Top on Both Sides, Backers on Both Sides
Cable Type
FFC, FPC
Base Product Number
Number of Conductors
40
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1.097
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CABLE FFC/FPC 40POS 0.5MM 2"
In-Stock: 573
CABLE FFC/FPC 40POS 0.5MM 5.98"
In-Stock: 515
CABLE FFC/FPC 40POS 0.5MM 3"
In-Stock: 1299
CABLE FFC/FPC 40POS 0.5MM 5"
In-Stock: 255
CABLE FFC/FPC 40POS 0.5MM 7.01"