61-16-1015-PAD80G
DigiKey Part Number
1944-61-16-1015-PAD80G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
61-16-1015-PAD80G
Description
THERM-A-GAP PAD80G 8.3 W/M-K GAP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Dark Gray 381.00mm x 254.00mm Rectangular
Category
Thickness
0.160" (4.06mm)
Manufacturer
Parker Chomerics
Backing, Carrier
Fiberglass
Series
Color
Dark Gray
Packaging
Box
Thermal Resistivity
0.15°C/W
Part Status
Active
Thermal Conductivity
8.3W/m-K
Usage
Thermally Conductive
Shelf Life
36 Months
Type
Gap Filler Pad, Sheet
Shelf Life Start
Date of Shipment
Shape
Rectangular
Storage/Refrigeration Temperature
50°F ~ 90°F (10°C ~ 32.22°C)
Outline
381.00mm x 254.00mm