TV105-3M20Y
DigiKey Part Number
298-23717-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV105-3M20Y
Description
TUBING 0.229" ID PVC 1000' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Black Poly-Vinyl Chloride (PVC) Smooth Solid Tubing 0.229" (5.82mm) 1000' (304.80m)
Category
Material
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Manufacturer
Panduit Corp
Color
Black
Series
Length
1000' (304.80m)
Packaging
Bulk
Wall Thickness
0.020" (0.51mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C
Type
Solid Tubing
Heat Protection
Flame Retardant, Heat Resistant
Type Attributes
Smooth
Liquid Protection
Moisture Resistant, Oil Resistant
Diameter - Inside
0.229" (5.82mm)
Material Flammability Rating
UL 224 VW-1
Diameter - Outside
0.289" (7.34mm)