ERZ-V14V102C1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
1 kV 5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
ERZ-V14V102C1
DigiKey Part Number
10-ERZ-V14V102C1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V14V102C1
Description
VARISTOR 1KV 5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Surge
5 kA
Manufacturer
Energy
280J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
230 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
625 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
825 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
900 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
1 kV
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max)
1.1 kV