ERJ-H3GJ6R8V
DigiKey Part Number
10-ERJ-H3GJ6R8VTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERJ-H3GJ6R8VCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERJ-H3GJ6R8VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-H3GJ6R8V
Description
RES 6.8 OHM 5% 1/8W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 Ohms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-H3GJ6R8V Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
-100/ +600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)