ERJ-6RBD4702V
DigiKey Part Number
10-ERJ-6RBD4702VTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-6RBD4702V
Description
RES 47K OHM 0.5% 1/10W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-6RBD4702V Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)