EEU-FR1J101B
DigiKey Part Number
P15287CT-ND - Cut Tape (CT)
P15287TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1J101B
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL TH
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FR1J101B Models
Ripple Current @ Low Frequency
532.7 mA @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
761 mA @ 100 kHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Impedance
63 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C