EEU-FM1H331L
DigiKey Part Number
P12399-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FM1H331L
Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FM1H331L Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
1.505 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.15 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
22 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C