EEH-ZV1E221V
DigiKey Part Number
10-EEH-ZV1E221VTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZV1E221VCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZV1E221VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZV1E221V
Description
CAP ALUMHYB 220UF 20% 25V SMD
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 16mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Ripple Current @ Low Frequency
585 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.9 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
220 µF
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C