EEH-ZL1E221XP
DigiKey Part Number
10-EEH-ZL1E221XPTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZL1E221XPCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZL1E221XPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZL1E221XP
Description
CAP ALUMHYB 220UF 20% 25V SMD
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 24mOhm 2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Features
High Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1 A @ 100 kHz
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
24mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C