EEH-AZS1J101B
DigiKey Part Number
10-EEH-AZS1J101BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-AZS1J101BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-AZS1J101B
Description
CAP ALUM HYBRID 100UF 20% 63V TH
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 14mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-AZS1J101B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
450 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
14mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C