EEH-AZE1E221B
DigiKey Part Number
10-EEH-AZE1E221BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-AZE1E221BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-AZE1E221B
Description
CAP ALUM HYBRID 220UF 20% 25V TH
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 27mOhm 2000 Hrs @ 145°C
EDA/CAD Models
EEH-AZE1E221B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 145°C
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
700 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
27mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 145°C