EEH-AZA1V221B
DigiKey Part Number
10-EEH-AZA1V221BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-AZA1V221BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-AZA1V221B
Description
CAP ALUM HYBRID 220UF 20% 35V TH
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 20mOhm 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEH-AZA1V221B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
375 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.5 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C