EEH-AZA1H101B
DigiKey Part Number
10-EEH-AZA1H101BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-AZA1H101BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-AZA1H101B
Description
CAP ALUM HYBRID 100UF 20% 50V TH
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 28mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEH-AZA1H101B Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Panasonic Industry
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C