ECQ-UAAF474M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TDK
In Stock: 2.000
Datasheet
0.47 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECQ-UA Series Metallized Polypropylene Film Capacitors
ECQ-UAAF474M
DigiKey Part Number
P14783-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-UAAF474M
Description
CAP FILM 0.47UF 20% 275VAC RAD
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ECQ-UAAF474M Models
Size / Dimension
1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)
0.610" (15.50mm)
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
275V
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C