ECQ-UAAF104M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 118.730
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 1.632
Datasheet
KEMET
In Stock: 973
Similar
TDK
0.1 µF Film Capacitor 275V Polypropylene (PP), Metallized Radial
ECQ-UA Series Metallized Polypropylene Film Capacitors
ECQ-UAAF104M
DigiKey Part Number
P14779-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECQ-UAAF104M
Description
CAP FILM 0.1UF 20% 275VAC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECQ-UAAF104M Models
Size / Dimension
0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - AC
275V
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C