CB1F-T-12V
DigiKey Part Number
CB1F-T-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CB1F-T-12V
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Operate Time
15 ms
Series
Release Time
15 ms
Packaging
Bulk
Features
Sealed - Flux Protection
Mounting Type
Socketable
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current
117 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Coil Power
1.4W
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Resistance
103 Ohms
Switching Voltage
14VDC - Nom
Base Product Number
Must Operate Voltage
7 VDC